Bootstrap – czym jest?

bootstrap logo

Bootstrap jest to framework napisany w CSS. Obecnie aktualną wersją jest 4.1.0.

Biblioteka lub jak kto woli Framework Bootstrap używany jest głównie po to, aby ułatwić pisanie witryny internetowej oraz ułożenie wszystkich elementów responsywnie, tak aby na każdym urządzeniu, na którym otworzymy stronę internetową, strona wyświetlała się czytelnie. Przykładową taką witryną może być moje portfolio, które na komputerze o rozdzielczości 1920×1080 wyświetla się tak:

portfoliopc

A strona mobilna wygląda już w ten sposób:

portoflio mobile

 

Wszystko to dzięki bibliotece bootstrap oraz dodatkowym rozwiązaniom jakie oferuje CSS w wersji 3, czyli zapytania o media, bo głównie właśnie te zapytania wykonują za nas dużo pracy jeśli je dobrze już napiszemy. Framework, którego się używa pozwala to w pewien sposób rozwiązać za nas. Nie musimy pisać kodu w CSS… zastanawiać się jak to zrobić, żeby strona byłą responsywna. Po prostu dodajemy odpowiednie klasy w pliku HTML jedna po drugiej po spacji i strona staje się przejrzysta dla każdego urządzenia na którym ją odwiedzamy.

Bootstrap można pobrać z oficjalnej witryny: http://getbootstrap.com

Warto zwrócić też uwagę, że istnieją inne frameworki

Takie jak Foundation. Wspominam tylko o tym jednym, ponieważ jest on bardzo podobny do bootstrap. Zależnie od projektu można sobie wybrać, który nam będzie lepiej służył. Nie skupiam się na różnicach między tymi frameworkami, ponieważ chciałem krótko wspomnieć o tym czym jest bootstrap.

Foundation można pobrać z oficjalnej witryny: http://foundation.zurb.com

Zalety bootstrap:

Głównymi zaletami tej biblioteki są własnie możliwości stworzenia w szybki i prosty sposób witryny bardzo nowocześnie wyglądającej. Nie musimy siedzieć nad pojedynczym atrybutem w CSS i kombinować jak zrobić „żeby było ładnie i nowocześnie”. Wystarczy wpisać przykładowo:

<button class="btn btn-primary"></button>

I już nam się pokaże piękny ostylowany niebieski przycisk, który zapewne widzieliście na nie jednej stronie.

Zaletą o której wspomniałem wcześnie jest też responsywność czyli układanie elementów w taki sposób, aby na każdej rozdzielczości, na każdym urządzeniu wyglądały dobrze, tak by nie trzeba było przewijać strony na smartfonie na prawo i lewo, tylko w pionie.

Uważam, że to są główne dwie zalety tej biblioteki, a dołączamy ją jako zwykły arkusz styli do swojego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *