Jak postawić środowisko Web Dev na Windows z Apache2 Ubuntu bez XAMPP

Aby postawić środowisko Web deweloperskie na zainstalowanym Windows 10 oraz doinstalowanym z VirtualBox Linuxem Ubuntu (czyli zamiast instalować XAMPP) możemy to skonfigurować w następujący sposób.

Poradnik nie jest dla absolutnie początkujących. Nie będę opisywał tutaj samej instalacji Windows czy stawiania Ubuntu na VirtualBox.

W windows tworzymy katalog na dysku lokalnym. W moim przypadku jest to katalog shared
Włączamy wirtualną maszynę z zainstalowanym ubuntu i klikamy: Urządzenia -> Udostępniane foldery -> Ustawienia udostępnianych folderów. Następnie dodajemy w folderach maszyny nowy katalog ikoną z plusem. Kolejnym krokiem będzie wybranie katalogu, który utworzyliśmy na windows. Zatwierdzamy opcje montowania automatycznego i ustawienia na stałe i klikamy OK.

W oknie maszyny wirtualnej musimy kliknąć Urządzenia -> zamontuj obraz płyty z dodatkami gościa… – dzięki temu system ubuntu wykryje nam udostępniony katalog.

Teraz klikamy w urządzenia -> sieć i tam zaawansowane. Przekierowanie portów robimy jak na obrazku. Aby się dowiedzieć jakie mamy IP gościa – wystarczy w terminalu wpisać ifconfig i wtedy będzie wiadomo. Powinno być podobne jak u mnie, ale możliwe, że nie identyczne.

W ubuntu wchodzimy w terminal i wpisujemy:

sudo mount -t vboxsf -o uid=1000,gid=1000 shared /home/[nazwa_uzytkownika]/shared

Teraz mamy w katalogu /home/nasza_nazwa/shared dostęp do plików które są na windows, a to jest po to, aby w VirtualHost móc w łatwy sposób dodać sobie ścieżkę do zamontowanego dysku i tam móc mieć swoje pliki stron czy aplikacji, które piszemy.

Instrukcja zdaje sobie sprawę, iż jest bardzo szczątkowa, jeśli będzie ktoś zainteresowany to to rozpisze ze szczegółami.

Natomiast na chwilę obecną jest to taki zarys. A po co nam środowisko Apache2 ubuntu pod Windows? Dzięki temu nie musimy instalować XAMPP (co nie jest głupim pomysłem), ale możemy do woli sobie instalować wszystko co jest na ubuntu. Tak jakbyśmy mieli VPS – z tym, że mamy go lokalnie. Możemy programować pod Windows, a komendy i zarządzanie apache mieć pod Ubuntu na virtualbox.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *