Uprawnienia www-data dla WordPress

wordpress photo

W tym artykule chciałbym wyjaśnić problem z opcją jaką są uprawnienia w wordpress po pierwszej instalacji i w jaki sposób naprawić lub po prostu umożliwić wgrywanie obrazków / zdjęć do wordpress. Oczywiście bez ingerowania w pliki FTP, korzystając z możliwości jakie daje sam system zarządzania treścią.

Najpierw musimy mieć uprawnienia lub dostęp do SSH na naszym serwerze. Należy wejść w katalog z wordpress. Załóżmy że jest to katalog:

/var/www/wordpress

Gdy jesteśmy zalogowani. Wpisujemy komendę:

sudo chown -R www-data:www-data /var/www/wordpress

Komenda sudo informuje nas, że wykonujemy polecenie z uprawnieniami ROOT. Chown to jest skrót od Change Owner (czyli zmiana właściciela). Parametr -R odpowiada za to, że nadajemy uprawnienia plikom oraz podkatalogom w katalogu /var/www/wordpress dla użytkownika www-data, którym jest można powiedzieć serwer.

Po tej operacji, będziemy już mogli w pełni korzystać z dobrodziejstw jakie oferuje system WordPress.

Sztuczka ta działa na systemie Linux Debian w wersji 9 (przetestowane) oraz na pewno ubuntu. Generalnie systemy UNIX obsługują wyżej wymienioną komendę. Do wykonania polecenia

chown

wymagane jest posiadanie konta root lub uprawnień root, w innym przypadku uzyskamy błąd o braku uprawnień.

Jeśli nie masz dostępu do SSH, sugeruję kontakt z administratorem hostingu, aby umożliwił wgrywanie motywów, pluginów i innych plików przez panel administracyjny WordPress, ponieważ powyższe wykonanie poleceń właśnie to umożliwia.

Z racji, iż jest to pierwszy wpis na blogu, chciałbym podziękować za odwiedzenie tej strony. Postaram się tutaj dodawać nowe proste porady, które pomagają i mi w korzystaniu z usług apache, mysql, ssh, administracja systemu linux. Ten blog również oparty jest na systemie wordpress i stoi na serverze VPS na którym postawiłem serwer Apache, mysql. W kolejnych poradnikach postaram się również wyjaśnić w jaki sposób postawić od zera system wordpress na własnym VPS mając do dyspozycji tylko i wyłącznie linię poleceń. Jednak najpierw zajmę się łatwiejszymi rzeczami dla początkującego użytkownika, aby później przejść do bardziej zaawansowanych opcji.

Zachęcam do czytania kolejnych wpisów oraz dodatkowo do odwiedzenia mojego portfolio, gdzie mogę stworzyć stronę WWW na zlecenie: Strona Główna DGDEV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *